Adisyon Sistemi

(Cafe-Lokanta-

Fast Food-Restaurant)

 

Adisyon Sistemi için Gerekenler;

 

- Bilgisayar (Dokunmatrik Bilgisayar,Masaüstü Bilgisayar, Laptop, Tablet Pc gibi herhangi birisi olabilir.)

- Barkod Programı Yazılımı

- Tablet (Zorunlu değildir. Garsonun siparişleri tabletle alması isteniyorsa gereklidir.)

- Bilgi Fişi Yazıcısı (Zorunlu değildir. Müşteriye ne aldığını gösteren hesap fişidir. pos yazıcıdır.)

- Arayan Id Cihazı (Zorunlu değildir. Telefonla sipariş alan yerler için telefon geldiğinde müşteriyi tanır.)

 

        Gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte bilgisayar,tablet hayatımızın her alanına girmey devam etmektedir. Günümüzde müşterilerine daha kaliteli hizmet vermek isteyen girişimcilerimizde teknolojiyi kullanarak bu ihtiyaç ve hedeflerine ulaşmaya gayret göstermektedir.

 

        Adisyon Programı; Bir diğer adıyla Adisyon Barkod Sistemi Cafe, Restoran, Lokanta gibi yiyecek içecek servisi yapan yerlerde sipariş alınma noktasından hesabın ödenme noktasına kadar adisyon sistemi kullanılabilmektedir.

 

        Adisyon Sistemine Geçiş;Adisyon Sistemine geçiş esnasında yapılması gereken atılması gereken bazı adımlar vardır. Öncelike işletmenizde bulunan masalara numara veya isim vermeniz gerekir. Daha sonra sipariş alacak olan garsonlara birer tablet veya bir tableti tüm garsonların kullanacağı bir noktaya yerleştirmek gerekir. Örneğin müşteri geldi masalardan herhangi birine oturdu bu durumda ilgili garson sipariş almak için tabletiyle müşterinin yanına gitmesi gerekir. İkinci olarak Kasada bir bilgisayar olması gerekir. Eğer müşteri hesabı istediğinde menünün arasına Adisyon hesap fişi konacaksa birde Bilgi fişi Pos yazıcınızın olması gerekir. Ayrıca Aşcının masalarda neler sipariş edildiğini görmesini istiyorsanız birde aşcı ekranı olmalıdır. Buzdolabından ürün çıkarıldığında ürünlerin barkodu okutularak çıkarılacaksa birde barkod okuyucuya ihtiyaç duyulur.

 

Adisyon Sistemi için ihtiyaç duyulan Cihazlar;

 

- Tablet (En az bir adet)

- Aşcı Ekranı (Zorunlu Değil)

- Kasa Bilgisayarı

- Adisyon Fiş Yazıcı

- Barkod Okuyucu (Zorunlu Değil)

- Yazılım (Adisyon Yazılımı Otomasyon Sistemi)

- Arayanı Bilen Id makinesi (Telefonla sipariş alanlar için)

 

        Adisyon Sisteminin Kullanım Şekli; Adisyon Sisteminin işleyiş şekli basitce anlatmak gerekirse şöyledir. Müşteri Masa4'e oturduğunu farz edelim. Garson tabletiyle müşterinin yanına gelir. Sipariş alır. Tablet üzerinden masa4 ü seçer ve sipariş verdikleri ürünleri işaretler. Bu işaretlemeyi yapar yapmaz ürünler aşcı ekranında sipariş olarak görünür. Aynı zamanda kasa bilgisayarındanda görünür. Daha sonra Aşcı ürünleri hazırladığında önündeki ekrandan ürünleri tıklar ve garson ürünlerin hazır olduğunu tabletinden görür. ürünleri alıp müşterinin masasına bırakır. ve ekrandan teslim ettiği ürünleri tıklar. Ürünler teslim edildiği anlaşılır. Müşteri kalkmadan önce hesabı istediğinde garson kasaya gider ve masanumarasını söyleyerek hesap dökümünü adisyon fişii alır. Bu fişi müşteriye bırakır. Müşteri ödemeyi yapar kasadaki bilgisayardan ödeme şekli(Nakit Kart vb.) işaretlenerek işlem tamamlanır.

 

        Adisyon Sipariş Sistemi; Sipariş sisteminde ise örneğin restaurantınıza dışarıdan telefonla bir sipariş geldiğinde Otomatik olarak ekrana kişinin bilgileri gelir. (siparişi veren kişinin adsoyad ve adresi sisteme bir defaya mahsus girilmiş olmalıdır) Siparişler oluşturulur. Siparişi göndermeden önce adisyon fişi çıkartılarak pakedin üzerine zımbalanır. bu adisyon fişinde hesap ve müşterinin adreside yazmakta olduğundan siparişi teslim eden kurye içinde bir kolaylık olur.

 

        Adisyon Sisteminin getirdiği kolaylıklar;

 

- Müşterinin verdiği siparişlerin karışmasını önler.

- siparişin hangi masa tarafından verildiği karmaşasını önler.

- Siparişlerin unutulmasını önler.

- Müşteriye güven verir.

- Hangi garsonun siparişleri daha fazla aldığını ortaya koyar.

- Ödemelerin kaybolmasını engeller.

- Profesyonel bir görüntü oluşturur.

- Günlük haftalık aylık yıllık cironuzu ve kazancınızı net gösterir.

- Siparişlerinizin takibini yapar.

- İşlerin hızını arttırır.